z pasji do języków Północy

Flygskam - dlaczego Szwedzi wstydzą się latać?

11 kwietnia 2021

 

Nie wszyscy zapewne zdają sobie z tego sprawę, ale jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku lot samolotem był luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych. Obecnie chyba prawie każdy przeżył choć jedną podróż samolotem, a dla wielu z nas loty samolotem to codzienność towarzysząca nam w podróży do pracy, czy na wakacje. Lot samolotem ułatwia życie wielu ludziom, ale czy jest ktoś, u kogo latanie powoduje wyrzuty sumienia? Tak - Szwedzi. I właśnie o szwedzkim ,,flygskam”, czyli wstydzie przed lataniem chcielibyśmy Wam dzisiaj opowiedzieć!

 

 

Czy wiedzieliście, że przeciętny Szwed miał w zwyczaju latać samolotem siedem razy częściej niż inni obywatele? Nie bez przyczyny piszemy ,,miał”, gdyż od 2019 roku zaczęło się to dynamicznie zmieniać za sprawą tak zwanego ,,flygskam”. Z końcem 2018 roku Szwedzka Rada Języka Språkrådet opublikowała listę nowych słów, które miałyby trafić do corocznie aktualizowanej wersji słownika. I właśnie tutaj pojawił się znany obecnie na całym świecie szwedzki termin ,,flygskam”, który w wolnym tłumaczeniu znaczy ,,wstyd przed lataniem” (,,flyg”, czyli ze szwedzkiego ,,lot” oraz ,,skam”, czyli ,,wstyd”).

 

 

Nie od dziś wiadomo, że Szwedzi słyną ze swojego ekologicznego podejścia do życia i przyzwyczajeni są do życia w zgodzie z naturą. Cień na tę filozofię życia rzucał bez wątpienia ogromny ślad węglowy, do którego przyczyniali się licznie korzystający z usług lotniczych Szwedzi.

 

 

Szwecja uznawana jest za kraj narodzin zjawiska ,,flygskam”, do którego powstania przyczynił się jako pierwszy piosenkarz Staffan Lindberg, apelując do rezygnacji z lotów samolotami, które w drastycznym stopniu wpływały na klimat. Szwedzi znani są ze swojej dbałości o środowisko, a podróż samolotem od kilku lat zaczęli postrzegać jako dogodność, z której powinno się korzystać tylko w przypadku, gdy nie pogarsza to środowiska naturalnego. Co więcej są oni przekonani, że tam, gdzie to możliwe, należy wybierać mniej szkodliwy dla środowiska środek transportu (choćby pociąg), nawet jeśli wydłużałoby to znacznie ich podróż oraz zmniejszało komfort podróżowania. Szwedzki rząd również uznał istnienie problemu i już w marcu 2019 roku zapowiedział stworzenie sieci nocnych pociągów, które miałyby łączyć Szwecję z odległymi krajami Europy Środkowej. W 2019 odnotowano aż 4 procentowy spadek liczby Szwedów korzystających z lotów, a tendencja spadkowa dotycząca podróżnych decydujących się na lot samolotem utrzymuje się do dziś.

 

 

Obecnie ,,wstyd przed lataniem” stał się w Szwecji nie tylko popularnym trendem, ale przede wszystkim ruchem społecznym, za którym opowiada się coraz więcej osób, w tym znanych osobistości ze świata filmu, sportu czy biznesu. Pionierem wśród nich jest Björn Ferry, który znany jako były czołowy szwedzki sportowiec, a obecnie ekspert telewizyjny, który swoje długie podróże zawodowe po Europie odbywa nocnymi pociągami, bojkotując w ten sposób mało ekologiczny lot w powietrzu. Przy okazji manifestacji powstał również hasztag #jagstannarpåmarken (dosłownie #zostajenaziemi), którym Szwedzi chcieli pokazać całemu światu swój ekologiczny wybór transportu. Znaną aktywistą, która również używała wspomnianego hasztagu jest Greta Thunberg.

 

 

 

 

 

 

Czy Flygskam opanował świat?

 

 

Na koniec chcielibyśmy odpowiedzieć jeszcze na jedno pytanie – czy szwedzki Flygskam rzeczywiście opanował cały świat? Choć hasło nie wpłynęło na wszystkich obywateli świata w równym stopniu, jak na Szwedów, to jednak warto wspomnieć, że trend rozprzestrzenił się pod międzynarodowym hasłem #flyingless (dosłownie #mniejlatania), co jest bardzo ważne biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny Europejczyk przyczynia się do powstawania ponad 10 ton dwutlenku węgla rocznie, a przeciętny Amerykanin do aż 19 ton. Problemem jest jednak kwestia dalekobieżnej kolei, która nie wszędzie mogłaby funkcjonować tak sprawnie, jak w Szwecji.

 

 

 

 

 

szwedzki online norweski online duński online
szwedzki online norweski online duński online

+48 518 537 707

kontakt@norrla.pl

Norrla to kameralna szkoła języków nordyckich online. Oferujemy kursy grupowe oraz zajęcia indywidualne z języka szwedzkiego, norweskiego oraz duńskiego. Duński, norweski, szwedzki online.

MENU

KONTAKT