z pasji do języków Północy

Friluftsliv - norweska bliskość z przyrodą

28 marca 2021
 
Za oknami powoli rozkwita nam wiosna, więc to idealny moment na wyjście z domu i zasmakowanie norweskiego friluftsliv!
 
 
Dla Skandynawów natura od dawien dawna odgrywała niezwykle ważną rolę, kształtując ich kulturę, tradycję i sposób myślenia. W połowie XIX wieku słynny norweski dramatopisarz Henrik Ibsen po raz pierwszy użył w swoim wierszu określenia friluftsliv, aby opisać tę niezwykłą wartość, jaką jest dla człowieka możliwość obcowania z przyrodą. Termin ten szybko zaskarbił sobie sympatię Norwegów i do dziś bardzo chętnie używa się go w całej Skandynawii.
 
 
Słowo friluftsliv jest połączeniem trzech wyrazów. Fri oznacza wolny, luft to powietrze, natomiast liv- życie. Friluftsliv jest więc w wolnym tłumaczeniu tradycją spędzania czasu na wolnym powietrzu. Nie musi się ona jednak kojarzyć jedynie ze sportem czy długimi wędrówkami. Najważniejszy jest tu bowiem stan w jakim znajdujemy się obcując z przyrodą. Friluftsliv to nie tylko bycie blisko natury, ale stanowienie jej nierozerwalnej części i życie w harmonii z nią. Według filozofii friluftsliv to właśnie natura pozwala nam odczuć ukojenie, radość i wewnętrzny spokój. Z tego względu tak wielu Norwegów posiada za miastem swoją chatkę (tzw. hytte), do której często jeżdżą by odpocząć od zgiełku codzienności, posiedzieć przy ognisku, łowić ryby, czy pojeździć na nartach. Friluftsliv nie jest tradycją sezonową, bo jak mawiają ludzie północy- ,,nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. Nie ważne czy leje deszcz, czy pada śnieg, każda wolna chwila jest warta spędzenia jej w lesie, nad fiordami czy wśród gór. Wystarczą porządne buty i ciepła kurtka!
 
 
Z poszanowania dla ludzkiej potrzeby przebywania wśród natury powstało norweskie prawo Allemannsretten oraz jego szwedzki odpowiednik- Allemansrätten. W krajach tych dozwolone są więc nieograniczone wędrówki, rozbijanie biwaków, rozpalanie ognisk, zbieranie grzybów czy pływanie w jeziorach. Warunkiem jest oczywiście uczciwość i poszanowanie przyrody- zawsze należy zadbać o pozostawienie jej w nienaruszonym stanie. Mile widzianymi towarzyszami wypraw są również psy, którym także przysługuje pełne prawo do wędrowania ze swoimi właścicielami po skandynawskich bezdrożach.

 

 

 

 

Friluftsliv tylko dla wybranych?

 

Największą zaletą friluftsliv jest to, że aby go zasmakować wcale nie potrzebujemy dużo pieniędzy czy profesjonalnego sprzętu. Najważniejsza jest sama chęć przebywania blisko natury. Czasem wystarczy wziąć rower i pozwolić sobie na małą wycieczkę do pobliskiego lasu czy parku. Bo nawet najmniejszy kontakt z naturą może być wspaniałą odskocznią, która pozwoli nam zredukować poziom stresu i wprawić się w lepszy nastrój!

 

 

 

 

 

szwedzki online norweski online duński online
szwedzki online norweski online duński online

+48 518 537 707

kontakt@norrla.pl

Norrla to kameralna szkoła języków nordyckich online. Oferujemy kursy grupowe oraz zajęcia indywidualne z języka szwedzkiego, norweskiego oraz duńskiego. Duński, norweski, szwedzki online.

MENU

KONTAKT