z pasji do języków Północy

IKEA - czyli o światowym imperium meblarskim ze Szwecji

01 maja 2021

 

Chyba każdy z nas posiada przynajmniej jeden mebel w domu pochodzący z IKEA. To nie przypadek, bo przecież IKEA jest wiodącym na świecie sprzedawcą mebli, który swoje sklepy posiada w ponad 50 krajach. Zastanawialiście się kiedyś jak powstał ten szwedzki gigant branży meblarskiej?

 

 

IKEA powstała w Szwecji w 1943 roku, a jej założycielem był Ingvar Kamprad – ambitny siedemnastolatek, który swoją karierę zaczynał od sprzedaży zapałek. Nazwa IKEA jest akronimem wyrazów Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd – pierwsze dwie litery pochodzą od imienia i nazwiska założyciela, kolejna litera to gospodarstwo Elmatryd, w którym dorastał Ingvar, a ostatnia litera to miasto Agunnaryd, z którego pochodził.

 

 

W 1958 roku Kamprad otworzył swój pierwszy salon mebli, w którym wystawiał produkty w charakterystyczny sposób, czyli w postaci zaaranżowanych wnętrz salonów, sypialni i innych pokoi. Ten sposób prezentacji swoich mebli IKEA zachowała do dziś. Biznes Ingvara Kamprada bardzo szybko się rozwijał, co wzbudziło niepokój wśród innych producentów mebli, którzy zauważali stopniowy spadek sprzedaży własnych produktów. Bojkot producentów doprowadził do tego, że Kamprad stracił wszystkie możliwości współpracy z fabrykami w Szwecji. Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że znaną nam wszystkim markę uratowali Polacy, którzy jako jedyni zgodzili się wówczas produkować meble Ingvara w jednej z polskich fabryk w Radomsku.

 

 

Niestety postać Ingvara Kamprada kojarzona jest nie tylko ze światowym fenomenem w branży meblarskiej, ale również z jego kontrowersyjnymi powiązaniami z nazistami. Choć założyciel IKEA przyznał, że żałuje swoich czynów z czasów młodości nie zmienia to faktu, że do 1948 roku był on członkiem nazistowskiej partii Szwedzkiej Koalicji Socjalistycznej.

 

 

Choć Ingvar Kamprad zmarł w 2018 roku IKEA utrzymała swoją pozycję lidera i do dziś prowadzona jest przez rodzinę Kampradów. W chwili śmierci Kamprad zostawił po sobie majątek szacowany na 46 miliardów dolarów, z czego połowę przekazał swoim dzieciom, a reszta pieniędzy zgodnie z jego wolą została przeznaczona na rzecz fundacji FKS (rodzinnej fundacji Kamprada) i miała przyczynić się do rozwoju północnej części Szwecji.

 

 

 

 

Co nas zaskakuje w IKEA?

 

A jakie ciekawostki skrywa w sobie znana nam wszystkim IKEA? Wybraliśmy dla Was kilka najbardziej interesujących faktów:

 

  • Zastanawialiście się kiedyś dlaczego produkty w IKEA są nazywane, a nie numerowane? Ma to bezpośredni związek z założycielem firmy, który był dyslektykiem. Dlatego właśnie łóżka w IKEA noszą nazwy różnych norweskich miejsc, a kanapy nazw szwedzkich miast.

 

  • Każdego roku drukuje się więcej egzemplarzy katalogu IKEA, niż egzemplarzy Biblii.

 

  • Choć IKEA specjalizuje się w sprzedaży mebli, to bije również rekordy sprzedażowe jeśli chodzi o…żywność. Według danych z 2019 roku roczna sprzedaż żywności wynosi ponad 2 miliardy dolarów, a około 30 procent klientów odwiedza sklep nie tylko po to, by kupić meble czy akcesoria do domu, ale przede wszystkim by zjeść tam posiłek, choćby uwielbiane na całym świecie szwedzkie klopsiki.

 

  • Dlaczego tak kochamy meble IKEA? Cóż, psychologowie twierdzą, że przywiązujemy niebotyczną wagę do mebli, które sami składamy, nawet jeśli sam proces składania kosztuje nas nieraz trochę nerwów :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

szwedzki online norweski online duński online
szwedzki online norweski online duński online

+48 518 537 707

kontakt@norrla.pl

Norrla to kameralna szkoła języków nordyckich online. Oferujemy kursy grupowe oraz zajęcia indywidualne z języka szwedzkiego, norweskiego oraz duńskiego. Duński, norweski, szwedzki online.

MENU

KONTAKT