z pasji do języków Północy
Zorza polarna, której pierwotną nazwą jest aurora borealis, to zjawisko tak piękne, że zwabia swoją niezwykłością turystów z całego świata. Ten spektakularny taniec kolorowych świateł to wspomnienie, które, gdy zagości w naszej pamięci, to z pewnością na długo jej nie opuści.
Ale czym tak naprawdę jest ten magiczny widok?
Istnieje wiele legend i opowieści o tym, jak powstaje zorza polarna i czym jest. Przykładowo, w Szwecji mówi się o tym, że powstaje ona przez łabędzie, które ścigając się na Północ zamarzły na niebie i gdy tylko próbują poruszyć skrzydłami to tworzą różnorodne kolory. Kolejnym ciekawym wytłumaczeniem jest historia z Finlandii opowiadająca o tym, iż zorze wytworzył lis, który poprzez uderzenia ogonem sprawiał, że ku niebu unosiły się płatki śniegu, później zmieniające się w niesłychanie piękne wielobarwne smugi. Krajem z chyba największą ilością teorii jest jednak Norwegia, gdyż ich legendy mówią o tym, że zorza może być: domem dla dusz niezamężnych kobiet, odbiciem ławic śledzi, czy młodymi kobietami tańczącymi nad ogniskiem.
Mimo, iż te wszystkie opowieści brzmią intrygująco, zorza polarna to tak naprawdę nic innego jak zjawisko wywołane przez burze magnetyczne. Wyrzucane są ogromne ilości protonów i elektronów, przez które tworzy się tzw. wiatr słoneczny, który, docierając w pobliże ziemi, oddziałuje z jej polem magnetycznym i tak oto właśnie powstaje mistyczna dla wielu z nas zorza. Może ona przybrać wiele kolorów, które ściśle związane są z wysokością oraz z gazami - weźmy na przykład wodór, który świeci w barwach niebieskiego oraz fioletu, a tlen odpowiada za kolor zielony oraz czerwony.
Gdy już wiemy, że zorza to wytwór natury, a nie magii to zapewne nasuwa wam się kolejne pytanie.
|
|
---|
Gdzie i kiedy można ją zaobserwować?
Zorza występuje w kilku miejscach na świecie, a najbardziej popularne jest oglądanie jej właśnie w krajach takich jak Islandia, Szwecja, Finlandia czy Norwegia. Samo przybycie do krajów nordyckich jednak nie wystarczy, gdyż zaobserwowanie zorzy do rzeczy prostych nie należy. Trudno stwierdzić, kiedy i w jakim miejscu dokładnie się pojawi, aczkolwiek jest kilka wskazówek, które mogą pomóc wam odnaleźć, jak to nazywają ją Norwedzy, kapryśną panią. Porą, w której można doszukiwać się zorzy jest okres od połowy września do połowy marca, natomiast jeśli chodzi o godzinę to jest to czas od 18 do 1 w nocy. Nie szukajcie jej jednak podczas kiepskiej pogody, gdyż zorza do pojawienia się potrzebuje praktycznie bezchmurnego nieba. Ostatnim już warunkiem jest odpowiednio wysoki indeks KP ( wskaźnik promieniowania cząstek słonecznych, które wpływają na pole magnetyczne Ziemi) opisujący i mierzący zasięg zorzy.
Mamy nadzieje, że nasz artykuł zachęcił was do podróży w północne strony tak, aby na własne oczy zobaczyć to niezwykle bajkowe zjawisko. Pamiętajcie jednak, aby nie gwizdać i nie śpiewać podczas oglądania zorzy, gdyż może to rozwścieczyć pradawne duchy… 😉
+48 518 537 707
kontakt@norrla.pl
Norrla to kameralna szkoła języków nordyckich online. Oferujemy kursy grupowe oraz zajęcia indywidualne z języka szwedzkiego, norweskiego oraz duńskiego. Duński, norweski, szwedzki online.
MENU
KONTAKT